کد خبر:165032698
پ
165032698

معاون فنی و عمرانی استاندار آذربایجان‌شرقی:

تلفیق سلایق معمار و هویت تاریخی، موجب شکل‌گیری معماری اصیل می‌شود

معاون فنی و عمرانی استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: پندار ما این است که معماری رشته‌ای سلیقه‌ای است اما تلفیق سلایق معمار با هویت تاریخی و بومی یک شهر، موجب شکل‌گیری معماری اصیل می‌شود.

  • news/165032698/gallery/original.jpg

به گزارش تبریز فوری ، جواد رحمتی صبح امروز در اجلاس سازندگان و طراحان تبریز اظهار کرد: متأسفانه ما درک درستی از هویت شهری نداریم چرا که خلاصه کردن هویت شهری در نمای شهری، ظلم به هویت و ریشه‌های قوی معماری شهری است.

وی افزود: معماری را جزو آثار تمدن یک کشور می‌دانیم و ورود شهرداری تبریز در حوزه‌هایی که جزو وظایف روتین این نهاد نیست، خوشحال‌کننده است.

معاون فنی و عمرانی استاندار تبریز تصریح کرد: در همه کشورها از بین آثاری که در طول سالیان گذشته ساخته شده است، تنها چند مورد آنها را مطرح می‌کنند که ارتباط مستقیم با هویت آنها دارد.

وی اضافه کرد: هویت با ساخت‌و ساز خیلی فرق دارد و بایدبروزرسانی امکانات با پرداخت به گذشته معماری منطقه باشد.

رحمتی افزود: خود معمار به یک حس زیبایی‌شناسانه رسیده‌ و تلاش می‌کند آن حس را در یک اثر بروز دهد.

معاون فنی و عمرانی استاندار آذربایجان‌شرقی خاظرنشان کرد: اگر به دویست، سیصد سال گذشته تبریز برگردیم، باید ببینیم از آن دوران چه چیز باقی مانده است؛ هویت معماری دوران قاجار تحت تأثیر معماری امروزی دگرگون شده است.

 وی یادآور شد: ما در کشورمان بعد از انقلاب تمام ساختمان‌های ادارات را نوسازی کردیم، مدارس و دانشگاه‌ها را از نو ساختیم اما به کدامیک از این ساختمان‌ها می‌توان به عنوان اثری تاریخی افتخار کرد؟

رحمتی تأکید کرد: ساخت و ساز در جوار ابنیه تاریخی باید الهام‌گرفته از آن بنا باشد، اما متأسفانه هیچ‌کدام از بناهای اطراف کاخ استانداری، مسجد کبود و غیره هیچ نشانی از معماری آن بناها ندارند.

وی افزود: امروز افرادی که معماری و نمای شهری را مطرح می‌کنند، دنبال کاهش اغتشاشات نمای شهر هستند و این موضوعی طبیعی است؛ اما خواهش می‌کنم این موارد را حداقل در بافت‌های خاص شهری که هنوز از دست نرفته و امکان جبران داریم، طی ضوابط و چهارچوبی بازآفرینی کنیم.

معاون فنی و عمرانی استاندار آذربایجان‌شرقی عنوان کرد: در بحث هویت شهری به تبریز خیلی ظلم شده است؛ در اکثر شهرها حداقل بخشی از  بافت تاریخی شهری را برای معرفی به آیندگان نگه داشته‌اند اما ما سیاست غلطی در بهسازی و بازسازی بافت‌های شهری داریم.

ال جی